månadsbrev oktober, nyhetsbrev Månadsbrev oktober/09 > www.bedingegk.se
Välkommen till Bedinge GK - Sveriges sydligaste golfbana


Share 

Share 

20 oktober 2009



Bästa Bedingemedlemmar!

Här är nu vårt första nyhetsbrev och meningen är att det skall komma ett i månaden.

I söndags spelades årets Bedinge Masters, tävlingen för alla som vunnit klubbtävlingar under året. Vädret var strålande fint och nästan inte en vindpust. Årets mästare blev Louise Persson på fina 67 slag netto. GRATTIS Louise! På samma fina resultat slutade C-G Nilsson men med lite sämre hcp.

Priser för årets SAS-matchspel delades också ut i söndags. Huvudtävlingen vanns av Rolf Larsson och 2:a chansen av Sten Arnfeldt. Ivan Persson höll som vanligt i SAS-prisutdelningen.

Kommande helg spelas Bedinge Lagmasters då det skall koras bästa lag av alla de som representerat Bedinge i något seriesystem. Åldersspannet är stort då juniorlag och våra duktiga herrar 75-lag spelar i samma tävling. Golf är fantastiskt!

Den första november spelas den populära kors och tvärstävlingen. Tyvärr är det bara möjligt för 60 spelare att deltaga i denna tävling så tänk på att anmäla dig i tid om du vill vara säker på att komma med.

Vår nästa klubbafton blir den 29 oktober då det förutom samkväm och puttning även kommer att hållas ett föredrag om Italiensk mat.

Medlemsresan till Italien blev tyvärr inställd beroende på för få deltagare. Medlemskommittén jobbar på att eventuellt hitta nytt resmål i annan form under våren. Håll ögonen öppna för detta.

Bridgespel har nu varit i gång på klubben i snart en månad. Det spelas mellan 17-21 samtliga onsdagar i klubbhuset. Om du vill vara med på dessa onsdagar skall du anmäla dig till kansliet före 15.00 på tisdagen alltså dagen innan. En introduktionskurs över fyra gånger startades den 19 oktober. Kursen är också den 26 oktober, 2 november och den 16 november. För de som vill förkovra sig ytterligare kommer det därefter att anordnas en fortsättningskurs. Datum och pris för denna kommer i vårt nästa nyhetsbrev.

På banan har det på senare tid arbetats med ett 15-tal bunkrar. Dessa bunkrar kommer under vinterhalvåret att vara markerade med blåvita pinnar och regel 25:1 gäller.

Nästa Efter 18 kommer till er under vecka 47.

Tänk på att alltid ha korrekta e-mailadresser i GIT och säg gärna till vänner och familjemedlemmar att lägga sin e-mailadress i systemet så får de direkt den senaste informationen från klubben.

Spela nu riktigt mycket golf under vintern på vår fina bana. För dig som vill byta medlemskategori till nästa år, tänk på att meddela det till oss på kansliet senast den 30 november.

Bo Cronvall
Klubbchef
0410-25514
0733-120495

 
Artikelarkiv Klubben
Admin login